22.09.2014

וויפלש, צליפת שוט: למה חשוב לטפל ומהן ההשלכות?

צליפת שוט הינה זעזוע הנגרם לעמוד השדרה בשעת תאונת דרכים. לעיתים מספיקה מכה קטנה מהרכב מאחור שלא עצר בזמן ונכנס קלות ברכב שלך, על מנת ליצור פתולוגיה של כאבי גב וצוואר, שלפעמים עשויה להיות מורגשת רק לאחר חודשים רבים . במקרים קשים יותר עשויים להופיע סימפטומים נוספים כגון כאב ראש, הקרנה או נימול לאורך הזרוע ובכף היד, אי סדרים בנשימה.

אם הייתה לך, לפני התאונה, איזו רגישות בגב או אסימטריה קלה, צליפת השוט תיצור העמקה והקצנה של האסימטריה והחמרה של המצב שקדם לתאונה. מצד שני, ככל שהמצב הגופני טוב יותר, וקיימת יותר גמישות בגב, כך קטן האפקט של צליפת השוט וקצרה גם תקופת השיקום.

כיצד נימנע מצליפת שוט?

  • טריוויאלי, אך מחויב המציאות -לנהוג בזהירות!
  • חשוב להיות ערניים ושלא יצליחו להפתיע אותנו. אפילו אם בשנייה שלפני התאונה ידענו שזה מגיע, אז הגוף נערך לזה.. אבל אם עמדנו ברמזור ומישהו הפתיע אותנו ונכנס בנו מאחור, עצם זה שלא ראינו את זה מגיע יכול לייצר טראומה קשה בהרבה.
  • במקרה של עצירת פתע או לפני רמזור שהתחלף לאדום מומלץ – להביט דרך המראה ולוודא שהרכב מאחור מספיק לעצור!
  • שמרו על אורח חיים בריא ותרגול גופני לגוף גמיש ומאוזן.

כיצד לטפל בצליפת השוט?

גם אם נראה לך שניתן להסתגל לכאבים ולחכות שהם יחלפו ושהמצב ישתפר, הנך טועה, כיוון שבעקבות הטראומה מהתאונה מתחילה להיווצר אסימטריה, שלאו דווקא נרגיש בהתחלה.., אך במהלך הזמן ועם הצטבר העומס של החיים,
לפעמים לאחר שעוברים חודשים רבים, יחזרו הכאבים, אבל הפעם בגדול.
לכן רצוי לאתר מטפל בטווינא ודיקור המומחה בתחום האורטופדיה, ולהגיע למספר טיפולים שמשלבים במידת הצורך טווינה, דיקור סיני, כוסות רוח, קומפרסים חמים ומניפולציות כירופרקטיות לאיזון עמוד השדרה. רצוי גם לשלב מספר תרגילי מתיחה ותרגילי נשימה המותאמים למצב ויכולים לקדם משמעותית את תהליך הריפוי. זהו תרגול לבית או למשרד. לרוב מספיק תרגיל אחד או שניים, שרצוי לתרגל בתקופת השיקום, מספר דקות כל יום בזמנך החופשי. לאחר שהגוף חוזר לאיזון, עמוד השדרה התיישר והרצועות התגמשו ומקבלות מתיחות סימטרית, ניתן להתחיל לרווח בין הטיפולים ולהגיע רק לטיפולי תחזוקה.

טיפ ליושבי המחשב: אם בישיבה ממושכת הכאב מחמיר, רצוי לבדוק את כל העמדה מבחינה ארגונומית:
האם מסך המחשב נמצא בדיוק מולך, או שיש צורך להביט ימינה או שמאלה?
האם המסך בגובה העיניים? מיקום העכבר נוח ולא רחוק מדי? הכיסא בגובה מתאים?, וכו'.
עבודה עם מחשבים ניידים גם מצריכה חשיבה ארגונומית, כיסא מתאים ולעיתים הגבהה של המסך.
יתכן שלפני התאונה העמדה הייתה נסבלת ולא הפריעה במיוחד, אך כעת, להמשיך לעבוד על המחשב באותה צורה מייצרת עוד כאב ומונעת ממך ריפוי של צליפת השוט וסילוק פרמננטי לכאב.

בשורות טובות ורפואה שלמה.